Umění odpočívat

Chcete-li prožít opravdu plnohodnotný a smysluplný život musíte se naučit i lenošit, lelkovat, odpočívat. Je to ten nejlepší způsob jak si dobýt baterky a začít po odpočinku zase fungovat na potřebný plný výkon.

Zkrátka občas by jste si určitě měli dovolit ten přepych nicnedělání a bez výčitek si jen tak lehnout na pohovku nebo i do trávy a jen si tak snít. Odpoutat se od vnějšího zrychleného světa plného stresů, shonu, nepokojů, starostí a problémů. Nejlepším odpočinkem je podle odborníků, kteří se zabývají workoholismem, nedělat vůbec nic. Ale to je umění, které každý neumí. Takovéto odpočívání, relaxování a uvolňování se, je skvělý způsob efektivního získávání a rozesílání životodárné energie do celého těla. Je jistě skvělé, nic nedělat a ještě sám sobě tolik prospívat! Kdo by si nepřál umět takovýto ozdravný proces, že! Jenže jak se naučit opravdu správně a efektivně odpočívat!?

Naši předci tuto dovednost ovládali. I když většinou těžce pracovali od východu slunce do jeho západu, večery a hlavně noc již patřily klidu na lůžku a odpočinku. A tak jejich životní rytmus poklidně plynul v souznění s přírodním rytmem. Život bez televize, počítačů, mobilů a všech dalších výdobytků této doby byl jednodušší. Nebyli rušeni, rozptylováni a také negativně ovlivňováni těmito vysavači energie. Na větší regeneraci jejich těl jim musel stačit pouze jeden den a tím dnem byla zpravila neděle. To byl skutečně čas odpočinku, ke kterému patřilo sváteční vyvařování, pečení koláčů, návštěv kostela, příbuzných a známých nebo výletů do přírody. Přirozeně se dbalo na vyváženost „potravy“ jak pro tělo tak i duši.

Současná mladá a mladší generace zpravidla nemá již určený pravidelný pracovní týden. Celkem běžná je již pružná pracovní doba a taky práce z domova jako je homeworking nebo třeba teleworking což je název pro možnost pracovat přes mobilní internetové sítě ze kteréhokoliv koutu světa.To je jistě báječná věc - cestovat a zároveň pracovat, jenže se po nějaké době začne smývat rozdíl, kdy vlastně pracuji a kdy odpočívám?!

Zvykli jsme si, že jsme v našem každodenním životě zahlceni podněty a úkoly, které musíme udělat, splnit, vyhotovit a to pokud možno ihned. Po nějaké době však zjistíme, že už jen těžce rozlišuje co je a co není opravdu důležité a že vlastně jsme stále tak nějak bez energie a chuti do života. Že už vlastně ani nevíme kdy pracujeme a kdy máme volno a odpočíváme. A co je to vlastně normálně odpočívat a opravdu nic nedělat?! V době kdy workoholismus je jednou z nejčastějších civilizačních neduhů, je opravdu nutné abychom se opět naučili pravidelně a intenzivně odpočívat a tím také nastartovat naše tělo i mozek. Tak jak na to?!

Nabízíme pár typů jak lze kvalitně odpočívat.

Když jste unaveni, potřebuje si odpočinout nejen vaše tělo ale i vaše mysl. Ideální je skloubení v podobě meditačního cvičení nebo jógy. Meditační a jógové techniky jsou jednou z metod, které nám mohou pomoci k celkovému zklidnění, vyrovnanosti a tělesné i duševní svěžesti. Je dokázáno, že tato cvičení po určité době dokonce navodí i pocit vnitřní vyrovnanosti a spokojenosti. Jde o dechová cvičení, při kterých si snažíte očistit tělo i mysl a soustředit se spolu s dýcháním jen na příjemné, pozitivní myšlenky. Technik jak tyto meditace provádět je mnoho a proto je dobré najít si tu svou, která vám nejvíce bude vyhovovat.

Mezi další nenáročné relaxační odpočinkové techniky patří chůze a zvláště naboso. Chůze naboso je stále více oblíbená mezi mladými lidmi se sklony k přírodnímu stylu života. Chůze naboso má totiž blahodárný vliv nejen na vaše tělo ale i psychiku a celkové zklidnění. Jestliže vyrazíte do přírody naboso, záhy ucítíte jak země, po které kráčíte, vám dodává do těla i do duše úžasnou energii.

Nebo také jen tak, a třebas i obutí, se vydat do přírody. Nechat všechnu techniku třeba i včetně mobilu doma a užívat si božský klid někde na louce mezi stromy. To je další skvělá odpočinková metoda k nezaplacení. Tato nenáročná aktivita v přírodě vás zharmonizuje s okolím a dodá pozitivní energii. A to jistě za ten výsledný efekt stojí!

Senzační příklad odpočinu vám poskytnou jakékoliv lázně. Třeba i doma v koupelně může být relaxační koupel skvělý druh odpočinku. Ale pro celkový restart vašeho vystresovaného organismu bude přece jen lepší navštívit na pár dnů či týdnů lázně s léčebnými kůrami. Odpočinek s opravdu léčebnými procedurami lidskému tělu jedinečně prospívají, což věděli a užívali si již lidé ve starověkém Egyptě. Nechat se komplexně opečovávat a užívat si klidu, vám umožňují také stále žádanější a luxusnější lázeňské wellness pobyty. Nepřeberné množství nabídek těchto wellnessů ať někde na samotě u lesa nebo ve velkém hotelu, je skutečně obrovské. Jen si vybrat podle svého gusta a vyrazit! Stojí to většinou za ten zážitek i ozdravný proces.

Říká se, pravidelný pohyb je nejlepší prevence proti stárnutí. Že pohyb je život a život je pohyb. A proto běhání nebo jízda na kole, koloběžce, lyžích…. jsou další a další prima možnosti aktivního odpočinku. Vyrazit jen tak cestou necestou do světa a vůbec není důležité kudy a kam. Důležitější je jestli vás tato pohybová činnost uspokojuje a radostně vám rozhýbe tělo a vyčistí hlavu.

A nesmíme zapomenout na životodárný odpočinek, kterému říkáme sex. Tento velmi příjemný způsob rozmnožování se, pohybu a čištění si hlavy je starý jako lidstvo samo. A stále funguje. Je prevencí proti nejrůznějším chorobám, prokrvuje tělo, zvyšuje imunitu, zlepšuje kvalitu spánku, vyplavuje endorfiny a celkově činí člověka šťastnějším. Je to zajisté ten nejlepší odpočinek a také nejúčinější lék proti únavě a nepohodě.

Pokud vám tento malý výčet druhů odpočinku nestačil, najděte si jiný, další, třeba i pro vás zajímavější i lepší. Pracujte na tom, aby vaše vidění světa bylo co nejpozitivnější a vaše cesta životem vám přinášela spoustu krásných zážitků, dobrých zkušeností, klidnou mysl a stálé moudření. K tomu ať vám napomáhá příroda a odpočinek v ní!


No template found for module gpwebpay