Seznam nemocí, kterým říkáme CIVILIZAČNÍ CHOROBY

„Nemoce nechodí po horách ale po lidech“ - to říkaly už naše babičky. A měly pravdu tyto moudré ženy. Stále častěji nás v posledních letech navštěvuje nemoc a bezmoc z ní.

Naše „moderní“ doba se s nemocemi stále více „kamarádí“. Díky současnému uspěchanému životnímu stylu, každodenně pracujeme na tomto pevném přátelství s klasickými nemocemi a zvláště s civilizačními chorobami.

Prostředí v jakém žijeme je přímo živnou půdou pro nejrůznější zdravotní potíže. Ve velké míře k těmto našim problémům přispívá i špatná strava, kterou často konzumuje spíš jako pouhou pochoutku pro naše chuťové smysly. Většinou však jsou to potraviny s nulovou výživovou hodnotou. Žaludek je sice zaplněn avšak naše tělo nedostalo potřebné látky pro své správné fungování. Tyto lahodné, voňavé a často krásně vypadající potraviny, které na nás v supermarketech číhají, jsou totiž často pouhá šidítka pro naše oči a chuť.

Snad ještě vážnějším prohřeškem vůči našemu tělu je však neustálé napětí, nepohoda a stres v nás i kolem nás. Místo do přírody spěcháme do chrámů konzumu, místo povídání si s partnerem, dětmi, přáteli, sledujeme na foocebuku životy dnešních „celebrit“ a jiných internetových expertů. Odpočívat již neumíme. Myslíme si, že na odpočinek není čas v tom běhu akcí a aktivit, které ještě chceme nebo musíme stihnout. Musíme „makat“, vydělat na další exotickou dovolenou, na nový auťák, na další mobil, počítač, dům, hypotéku, dluhy, exekutory….atd,atd.

Životní styl se za poslední dvě desetiletí proměnil neuvěřitelným způsobem a náš organismus i duše volá o pomoc. Velkou rychlostí přibývá pacientů s tělesnými i duševními potížemi. Těmto potížím se začalo říkat říkat „Civilizační choroby“! Opravdu naše civilizace je nemocná a my hledáme nové a ještě novější a zázračnější léky na naše potíže. Miliardy dolarů i jiných světových měn se přímo valí do obrovských farmaceutických výzkumů, zdravotnických komplexů i nejrůznějších léčitelských postupů.

Ale lidstvo chátrá dál a v našem západním světě stále více a více. Tohle jsme přece nechtěli, takhle jsme si nepředstavovali naše lepší zítřky!

Jen tento malý základní seznam nejčastějších civilizačních nemocí je alarmující.

 

NÁDORY – jedna z nejčastějších civilizačních nemocí přímoúměrně souvisí s dnešním, pro naše předky nepochopitelným životním stylem. Nezdravé prostředí, strava a stres jsou živnou půdou pro tento druh zdravotního problému. Nádory se mohou vytvořit v kterékoliv části našeho těla a to jak benigní-nezhoubné, tak i maligní-zhoubné. Obvykle jsou tyto patologické útvary chirurgicky odstraněny. Ne vždy se však podaří pacienta vyléčit.

 

CÉVNÍ PŘÍHODY – jsou velmi častým onemocněním v současnosti a postihují stále mladší ročníky. Na vině je nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky, obezita, vysoký cholesterol, stres. Zkrátka opět je na vině náš nezdravý životní styl.

 

KARDIOVASKULÁRNÍ ONEMOCNĚNÍ – onemocnění cév a srdce, kam patří infarkt myokardu, ischemická srdeční choroba, mozková příhoda. I zde je uváděn jako hlavní faktor nezdravý životní styl a vysoký cholesterol.

 

MIGRÉNY – nesnesitelnou bolestí hlavy, nevolností, hučením v uších a necitlivostí končetin se většinou projevuje tento další zdravotní problém. Důvodem je zúžení cév, které mají zásobovat náš mozek živinami. Dalo by se říct, že naše hlava je přeplněná starostmi, problémy, nepohodou a tímto způsobem vysílá signál, že už to nezvládá.

 

ALERGIE – neustále přibývá osob s alergií na prach, pyl, srst zvířat, některé potraviny, atd. Přecitlivělost našeho organismu na tyto alergeny se projevuje kýcháním, svěděním, zčervenání očí a také nebezpečným opuchnutím například dýchacích cest. Odvykli jsme na přirozené souznění s přírodou a stáváme se na její projevy a vůně alergičtí!

 

OBEZITA – je velkým problémem už nejen dospělých ale i dětí. Málo pohybu a nevyhovující strava, to jsou ty hlavní důvody stále stoupajícího tloustnutí celé západní populace. Dokonce morbidní obezita se stává dalším strašákem naší konzumní společnosti, kdy už si pacient nedokáže pomoci sám a musí zasáhnout lékař.

BULÍMIE – je porucha přijmu potravy a problémem dnešního člověka, který se rád nají. Ale zároveň má touhu zhubnout a tak po takovémto hodování si uměle vyvolává zvracení a jídlo končí v toaletě. Jedná se už o nebezpečný psychický zdravotní problém, který je většinou nutné řešit s odborníkem.

 

CUKROVKA – patří také do řady civilizačních nemocí. Nejvíce v poslední době se vyskytuje u pacientů s nadváhou a nezdravým životním stylem. Málo pohybu, stres a špatné stravovací návyky jsou často spouštěčem této stále častější nemoci.

 

CIRHÓZA JATER – se vyskytuje většinou u jedinců s nadměrnou konzumací alkoholu. Nemoc přichází nepozorovaně a problémy s játry se mohou objevit ze dne na den. Ani dnešní medicína si s touto chorobou neví rady, zregenerovat játra nedokáže.

 

DEPRESE – se stala nedílnou součástí života mnoha osob. Ztráta zájmu o život, stále přítomný smutek, úzkost, strach, poruchy spánku a také příjmu potravy jsou projevy těchto depresivních stavů. Většina takto postižených pacientů si nedokáže sama pomoci a potřebuje odborníka na tyto potíže.

 

PARKINSONOVA CHOROBA – je taktéž spojována s nezdravým prostředím v jakém žijeme. S častým působením toxinů a virových infekcí na naše tělo. Centrální nervový systém je napaden někdy už i kolem padesátého roku života a náš mozek postupně degeneruje. Léčba zatím neexistuje.

 

ALZHEIMEROVA CHOROBA – postihuje tu část mozku, která je zodpovědná za naše myšlení, paměť, úsudek. Projevy onemocnění jsou pozvolné. Nejdříve se zhoršuje krátkodobá paměť, později problémy s vyjadřováním, rozhodováním, zmatenost a demence. Mění se celá jeho osobnost a není schopen se sám o sebe postarat. Osob s tímto postižením stále narůstá a lék na tuto degeneraci mozku vědci zatím neobjevili.

 

TOXIKOMÁNIE – je závislost jedinců na určitých látkách. Nemusí to být jen klasické měkké nebo tvrdé drogy ale mohou to být i určité léky, farmaka. Vzhledem k téměř bezproblémové dostupnosti těchto látek je toxikománie stále častější problém nejen u mladých lidí.

 

To je jen krátký výčet několika problémů a nemocí, které číhají a nebo už přepadly mnohé z našich blízkých nebo dokonce jsme jejich oběti my.

Stále se v těchto nemocech zrcadlí náš neutěšený způsob nahlížení a přijímání světa kolem nás ale i v nás. Ano za civilizační nemoci si vlastně můžeme úplně sami, tím jak žijeme a myslíme. Nenechme si naši vnitřní i venkovní schránku zničit negativním a materialistickým pohledem na tento svět.

Zdravý člověk má tisíce přání, nemocný jen jedno - říká známé přísloví.

Začněme si přát a dopřávat více potravy také pro duši a naše tělo se nám za to skvěle odmění.


No template found for module gpwebpay