Znovuobjevte sílu ruského lidového léčitelství

 

 

Již v dobách minulých lidé věřili, že náš zdravotní stav se odráží od harmonického sepětí s přírodou. A nemoc je jen vyjádřením těla, že jsme toto spojení narušili. Mezi tyto příčiny narušení zdravotního a psychického stavu se považovali poruchy komunikace jak v rodině, v kruhu přátel, tak i v pracovním životě. Převládala představa, že v tomto nepohodovém období vniknou nemoci do lidského těla ústy, nosem, očima, ušima, nebo i pohlavními orgány. Při duševních potížích nemocného si vysvětlovali jako příčinu jeho zdravotního problému, že do něj vstoupil zlý duch.

 


Proto začali lidový léčitelé provozovat nejrůznější magické a zázračné rituály. Zaříkávání, modlitby, kropení svěcenou vodou, šlehání po těle větvičkami, spalování v ohni napodobenin nemocné části těla a nošení amuletů, tak to byl jen malý výčet některých ozdravných postupů těchto lidových léčitelů v dávnověku.

Jedním z nejdůležitějších atributů těchto „felčarů“ patřili prostředky rostlinného, zvířecího a lidského původu, jako je krev, sliny a moč.

Ovšem postupem času se pro tyto lidové léčitele stali největším pomocníkem v uzdravování léčivé rostliny. Naučili se z nich dostat jejich zázračné přírodní léčivé síly. Pozorovali a zjišťovali kdy je nejlepší období jejich sběru a které části bylin jsou na jaký zdravotní problém nejúčinější. Dávali si velice záležet na kvalitním usušení rostlin a jejich uchovávání. To byl základ úspěchu této přírodní lékárny.

 

 

Bylinky se pak v jejich rukou měnily na zázračné životabudiče ve formě čajů, extraktů, odvarů a nálevů. Zevně byly také v hojné míře používány k obkladům, vlhkým chladivým obvazům, zábalům a mastím na postižená místa na těle nemocného.

První dochované zprávy o ruském léčitelství pochází již z 11. století. Byli to mniši v klášterech, kteří se intenzivně věnovali pěstování a studiu léčivých bylin. V 17. století byl velkým příznivcem těchto léčebných metod car Petr I., který nechal z těchto důvodů vypravit velkou expedici na Sibiř.

Tito badatelé měli prozkoumat tamní přírodní bohatství a sledovat léčebné přírodní postupy sibiřských obyvatel. Zjistili, že tito domorodci používají v léčitelství tamní byliny a houby, ale i sázení baněk, parní lázeň, reflexologii, zaříkávání nemocí a léčivé modlitby. A tyto všechny léčebné procedury se dochovaly do dnešních dnů a staly se velice žádané mezi pacienty s nejrůznějšími nemocemi a neduhy fyzickými i psychickými.

 


Tyto zázračné prostředky ruské lidové medicíny ani dnes neztratily svůj význam a jsou důležitou součástí i moderní medicíny. Co však bylo pro ruský národ samozřejmostí, že každé uzdravení přichází z přírody, a to si i my lidé ze západu začínáme konečně uvědomovat. A tak se vracíme ke kořenům našeho bytí a hledáme tajemství přírodní medicíny našich předků a jejich léčebných postupů. Abychom se nejen léčili ale aby naše zdraví bylo trvalé. Pokud Vás zajímá tématika ruského lidového léčitelství, můžete se o něm více dočíst v zajímavých knižních titulech, které nabízíme...

 


staroruští léčitelé

 

 

 


No template found for module gpwebpay