Aloe vera a její účinky, čím je nám prospěšná tato rostlina?

Aloe vera je stále zelená, velmi vytrvalá sukulentní bylina, která se pyšní krásnými květy žluté a červené barvy. Má tuhé, dužnaté listy, dlouhé až 50 centimetrů. Pěstuje se také jako pokojová květina. Poznáme až 420 druhů rostlin rodu Aloe. Aloe vera (Aloe barbadenis Miller) je taková malá domácí lékárna, pravda když víte, jak a kdy ji správně využít…

 


Co všechno Aloe vera obsahuje a v čem nám může být prospěšná?

Aloe má více jak 75 aktivních složek, včetně, vitamínů, minerálních látek, důležitých enzymů, sacharidů, aminokyselin, kyselinu salidylovů, a fytochemikálie, jako jsou saponiny. Obsahuje také proteiny (jednoduché bílkoviny), nezbytné pro všechny bytosti, vitamíny: A, B1, B2, B6, B12, C, E a další, minerální látky: draslík, vápník, hořčík, sodík, mangan, měď, zinek, chrom, železo a další stopové prvky, cukry-sacharidy, enzymy, mastné kyseliny, saponiny (čistící a antiseptické látky), liguín (dřevitá látka se schopností průniku přes kůži sliznice). Má an-trachinóny s analgetickými, antibakteriálními, proti plísňovými a virucidními účinky.

 


Využití Aloe vera.

Aloe vera je využívána již po tisíce let jako léčivá rostlina a její používání se rozšířilo po celém světě. Je oblíbenou bylinou v léčitelství i v domácím lékařství a je součástí řady kosmetických přípravků. V poslední době její skvělé účinky objevuje i západní medicína. Aloe obsahuje dva různé produkty s odlišným působením a využitím, známé jako gel a latex. Gel z Aloe se aplikuje zevně, zvláště na spáleniny, drobnější poranění a odřeniny.

LATEX - Je vytékající tekutina z listů Aloe vera, která se dále zpracovává sušením, jak za tepla, tak za studena. Latex působí při podání vnitřně jako silné projímadlo.
GEL - Je to vlastně obsah listu bez “slupky“. Rosolovitá hmota slizového charakteru.
ŠŤÁVA - Lisovaná šťáva z Aloe vera se lisuje z celého listu, takže obsahuje látky jak z latexu tak i gelu.

Zevní použití Aloe vera

Aloe vera je praktický pomocník při jakýchkoliv problémech s pokožkou. To znamená při popáleninách, odřeninách, štípnutí hmyzem, akné, otlacích atd.. Při tradiční medicíně lidé používají čirý gel od středu rostliny. Látky obsažené v gelu napomáhají také k léčení kožních problémů, jako jsou ekzémy nebo lupénka a rakovina kůže. Prokazatelný účinek Aloe vera si na vlastní kůži vyzkoušelo již mnoho lidí při hojení ran a popálenin. Při popálení nebo říznutí stačí ukrojit list, rozkrojit jej podélně a přiložit na ránu. Rána se brzo zacelí a o poznání se rychleji i zahojí. Aloe má protizánětlivý, antivirový, antibakteriální účinek a proto je vhodným přípravkem na posílení imunitního systému. Ne každý má doma rostlinu Aloe vera, ale šťávu můžete mít vždy v lednici po ruce.

 


Vnitřní užití Aloe vera – pití 100%-tní šťávy

Když budete pít šťávu z Aloe vera, tak ta má dobrý vliv na metabolismus, proti rakovinové účinky a má určitě své místo i v zubním lékařství. Podporuje regeneraci zubu, hojí afty a výrazně redukuje zubní plak. Léčí a tlumí zánětlivé procesy v celé ústní dutině. Kvalitní šťáva z aloe může pomoci jako podpůrná léčba při těchto nemocech: onemocnění látkové výměny a nesprávné výživy (obezita, cukrovka, podvýživa, anémie) nemoci trávicí soustavy, nemoci jater a žlučových cest, nemoci ledvin a močových cest, nemoci dýchacích cest, nemoci srdce a cév, choroby kůže, vlasů, nehtů, nemoci pohybového ústrojí, gynekologické onemocnění, nervové a duševní onemocnění, imunitní poruchy.

Své důležité místo má Aloe vera v čínské, indické i arabské medicíně a také v aromaterapii a homeopatii. Také snižuje cholesterol, tlumí bolest hlavy i závratě Latex z listů aloe se používá zejména jako razantní avšak šetrné projímadlo.

 


Kosmetika a doplňky stravy

Kosmetické firmy se zaměřili právě na účinky této rostliny, a některé vyrábí výhradně kosmetiku, jejichž součástí je Aloe vera. Používá se také ve vlasové kosmetice a jako přísada do koupele, atd.. Rovněž ve výživových doplňcích s přísadou Aloe vera nastal velký boom. Na trhu je k dispozici velké množství produktů z Aloe Vera no rozdíl v kvalitě produktů, je také velký. Bohužel, zákony na označování jsou vágní, což znamená, že obsah skutečného Aloe Vera v těchto výrobcích se může značně lišit.

Na závěr…

Aloe vera je bezpochyb blahodárná rostlina, která se hodí i pro přípravu smoothies, nápojů, džusů, koktejlů a šťáv. Výbornou přírodní šťávu z této byliny lze zakoupit například i u nás.

 Tyto vysoce kvalitní přírodní šťávy osvěží tělo i chuťové buňky a ještě mají detoxikační, antibakteriální a antivirové účinky. Prodávají se i s různými příchutěmi a chutnají skvěle. Nejlepší jsou ale 100% aloe vera šťávy, které si už lehce přimícháte do jakéhokoliv vlastního smoothies drinku. Proto i Aloe vera patří do jídelníčku těch, kteří chtějí jít cestou zdravého životního stylu!

 

autor: Lucka


No template found for module gpwebpay