KOLOSTRUM - Cesta k obnově přirozené obranyschopnosti těla

 Medicína v současnosti ve značné míře používá antibiotika na záchranu lidských životů a zdraví. Důsledkem jejich nadměrného užívání, a často krát užívání při méně závažných onemocněních, je snížená odolnost vůči bakteriím, které jsou rezistentní na působení antibiotik. Celková imunita člověka se v důsledku této skutečnosti snižuje. Prevencí v takovém případě je obnova přirozené obranyschopnosti organismu proti působení bakterií, virů a choroboplodných hub.

 

kolostrum

 

Co je kolostrum?

 

Kolostrum, neboli česky mlezivo, je bílkovinný sekret produkovaný těsně před porodem a několik hodin (24-48) po něm mateřskými mléčnými žlázami. Pro novorozence představuje velkého pomocníka v boji proti prvním infekcím, se kterými se setká, než se u něj vyvine vlastní dokonalý imunitní systém. Kolostrum je složeno z množství potřebných protilátek (imunoglobuliny, cytokiny, laktoferin), esenciálních aminokyselin, vitamínů (A, D, E, C, B1, B2, B6, B12, kyselinu listovou, kyselinu pantothenovou, biotin, niacin), minerálů a stopových prvků (sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, jód, chrom), které se výrazně podílí na ochraně čerstvě narozeného jedince před škodlivinami nového okolního prostředí. Kolostrum je důležité zejména pro jiné savce, u nichž není nahrazováno placentou tak jako u člověka. Sekret zvířecích matek obsahuje až 20x více biologicky aktivních látek a pro mládě je nepostradatelný pro přežití několika prvních dnů po porodu. U lidí se kolostrum během několika prvních dní mění v klasické mateřské mléko, které obsahuje další látky (zejména bílkoviny) nezbytné pro správný vývoj jedince. 

Lze kolostrum využít i jinde než u novorozenců?

 

Jak už bylo napsáno, kolostrum bylo donedávna považováno za nekvalitní nezralé mléko. Když vědci pochopili jeho význam, byl to velký krok pro zdraví všech čerstvě narozených dětí. V současnosti, kdy už je kolostrum pro své výjimečné složení doceněno, začíná být lékaři využíváno i k ochraně zdraví dospělých lidí. Na český trh se dostávají nové produkty z upraveného kolostra, které mohou být našemu zdraví prospěšné. Sehnat je můžete například v lékárnách a v prodejnách se zdravou výživou. K výrobě produktů z mateřského kolostra se používá kolostrum kravské (bovinní), které se jeví až 30x bohatší na obranné a růstové faktory než kolostrum lidské. Jeho moc spočívá ve zvyšování obranyschopnosti organismu proti působení virů, bakterií, choroboplodných hub a kvasinek. Podporuje tak léčbu některých onemocnění, zmírňuje projevy jarních alergií, zpomaluje proces stárnutí organismu a preventivně působí proti četným infekcím, způsobených například bakteriemi escherichia coli, salmonella, streptococcus, staphylococcus a cryptosporidia.

 

Výzkumy ukazují, že po období puberty naše těla produkují méně a méně imunitních a růstových faktorů. Se ztrátou těchto důležitých složek postupně stárneme a naše přirozená imunita se snižuje. Jedním z prostředků jak obnovit přirozenou obranyschopnost organismu je užívání prostředků na bázi kolostra, které obsahuje velké množství imunoglobulinů. Jsou to proteiny na bázi protilátek. Udržují rovnováhu imunitního systému člověka a chrání jej proti virům, bakteriím, kvasinkám a choroboplodným houbám.

 

Pojďme se blíže podívat na to, co vlastně samotné kolostrum je. Jde o tekutinu, kterou produkují mléčné žlázy všech savců krátce před porodem. Tento sekret se nedá přímo nazvat mlékem a proto se odborně nazývá prvním mlékem. Produkce kolostra se zastaví těsně po porodu. Ten je signálem pro tělo, aby začalo produkovat mléko, a tedy produkce kolostra je zastavena. Toto období trvá 2 - 3 dny.

 

Pro novorozenců všech savců je kolostrum životně důležité. Vysoká koncentrace imunitních faktorů v kolostru pomáhá přežít novorozenci prvních pár dnů na světě. U lidí se některé imunitní faktory nacházejí i v placentě, proto v případě, že lidský novorozenec nepřijímá kolostrum, není jeho úmrtí nezbytné.

Z důvodu vysokého obsahu imunitních a růstových faktorů se již v minulosti kolostrum používalo jako podpůrný prostředek při léčbě mnoha onemocnění. Společnost NaturPort uvedla letos na trh novinku pod názvem KOLOSTRUM. Jde o produkt, který je vyráběn z bovinního (kravského) kolostra. Kravské kolostrum obsahuje přibližně 20-krát větší množství imunitních a růstových faktorů jako lidské kolostrum.

 

Výrobek KOLOSTRUM obsahuje:

 

  • imunoglobuliny (proteinové molekuly, které organismus běžně produkuje jako odpověď na přítomnost cizorodé látky)

  • laktoferin (jeden z nejsilnějších imunostimulačních přirozených prostředků)

  • lysozym (enzym, který narušuje bakteriální stěny a tím vykazuje silné antibakteriální účinky)

  • aminokyseliny (základní stavební kámen každé bílkoviny)

  • protein PP (na prolin bohatý protein)

  • vitamíny a minerály

  • přirozené růstové faktory (mají unikátní schopnost podporovat růst buněk a tím i obnovu tkání).

 

Kolostrum je vynikajícím prostředkem pro posílení imunitního systému, snížení nemocnosti a zmírnění projevů alergií, především v jarním a podzimním období. Pravidelné užívání výrobků na bázi bovinního kolostra obnovuje přirozenou střevní mikroflóru, která bývá u osob vyššího věku velmi často narušena. Velmi efektivně podporuje růst bifidobakterií a laktobacilů v trávicím traktu. Působením kolostra se proto snižuje i případná rezistence (odolnost) bakterií vůči účinkům antibiotik a odstraňuje jejich nežádoucí vliv.

 

Ten spočívá ve vyhubení fyziologické střevní mikroflóry. Nelze opomenout ani fakt, že kolostrum prostřednictvím přirozených růstových faktorů zabraňuje stárnutí kůže, ale i ostatních tkání a má tedy omlazující efekt. Pozitivní účinky kolostra na organismus jsou výborným prostředkem obnovy a udržení obranyschopnosti vašeho těla. Vytváříte si tak základ pro váš zdraví život.
No template found for module gpwebpay