Křemík - Nepodceňujte jeho Nedostatek!

Organický křemíkje jeden z hlavních prvků všech živých organizmů: je obsažen v tkáních, krvi, v kostech, chrupavkách, brzlíku, cévních stěnách, játrech, nadledvinkách, slinivce břišní. Organický křemík hraje v lidském těle klíčovou roli.

 

Kremík

 

Atomové číslo Křemíku je : 14
Konfigurace: (Ne) 3S2 p2

Teplota varu: 2600
Fyzikální vlastnosti: teplota tání: 1420

Charakteristika

Křemík je lesklý, tvrdý, šedý polokov, nerozpustný ve vodě, s vysokou teplotou tání. Jeho krystalová struktura je podobná struktuře diamantu. Je druhý nejrozšířenější prvek v zemské kůře (26 hmotnostních %). Pro anorganickou chemii má velký význam a to skoro takový význam jako uhlík pro živou přírodu. Křemík jak prvek připravil již v roce 1911 Gay Lussac redukcí fluoridu křemičitého draslíkem. Byl to beztvarý a nečistý křemík.

 

křemík

 

V čisté formě ho získal v roce 1824 J.J. Berzelius. V současnosti se technický křemík vyrábí redukcí křemene koksem v elektrické peci přidáním železa při 2000C. Vzniklé ferosilicium je může obsahovat 15 - 90% křemíku a je vhodný dezoxydačný prostředek při výrobě železa. Zcela čistý křemík se připravuje redukcí chloridu křemičitého zinkem.

Křemík je nezbytný pro správné fungování tkání a buněk. Také je nepostradatelný pro syntézu vitamínu B1 v lidském organismu. Je to esenciální stopový minerál, který kontroluje přenos nervových impulsů a příznivě přispívá k posilnění kostí. Křemík je také nepostradatelný pro růst nehtů, vlasů a zubů a také chrání kůži před známky stárnutí a proto je právem nazýván minerálem krásy.Křemík je také užitečný při hojení kožních a slizničních onemocnění a při tuberkulóze.

Nedostatek křemíku - příznaky
Deficit křemíku způsobuje u zvířat poruchy růstu a deformity kostí. Nedostatek křemíku u lidí může vést k měkkým lámavým nehtům, oslabení či vypadávání vlasů, tvorbě vrásek, špatnému vývoji kostí, osteoporóze (řídnutí kostí) s tím spojená i vysoká lámavost kostí. Mazi hlavní příznaky nedostatku křemíku patří přecitlivělost na chlad, někdy je pociťován i v ústech.

 

Kde se křemík vyskytuje
Křemík se vyskytuje v zemské kůře. Horniny křemičitany ho obsahují až 90%. Předpokládá se, že z magmatu se vylučovaly nejprve tetrahydrogenkremičitany a teprve další krystalizací vznikaly dihydrogenkremičitany a polykremičitany a až nakonec se vylučoval čistý oxid křemičitý - křemen.

 

Zdroje křemíku pro organismus
Denní doporučená dávka křemíku je mezi 20-40 mg. Hlavními zdroji jsou jablka, dýně, celer, mandle, rozinky, syrové zelí, cibule, pomeranče, třešně, penatové ořechy, červená řepa, karotka, čekanka, lilek, okurka, ryby, med a zrna. Pro zvýšení jeho příjmu je vhodné jíst celozrnné obiloviny, protože ty obsahují lehce vstřebatelný křemík.

 

Použití
Historie chemie křemíku je spojena s sklářským a keramickým uměním. Sklo je jedním z nejstarších výrobků lidstva. Už v hrobkách egyptských mumií se nacházejí skleněné perly. Zachovaly se římské skleněné vázy z modrého skla a také umělecké mozaiky ruských sklářů. Oblázky, křemen a křemenný písek používali dávní Egypťané, Asyřané a Féničané jako suroviny pro sklárny k výrobě uměleckého skla. I v současnosti je čistý křemenný písek základem výroby skla. Mletý písek nebo křemen se taví ve sklářské vaně s potaší, se sodou nebo s vápencem. Tímto způsobem se získávají různé druhy skloviny: sodné sklo pro výrobu tabulí a lahví, nebo draselné žáruvzdorné sklo na výrobu chemických nádob. Ale také i olovnaté sklo s vysokým indexem světelného lomu na výrobu broušeného, křišťálového skla, pro výrobu čoček, brýlí i štrasu s diamantovým lomem, kterým se napodobují diamanty. Roztavená sklovina je dále zpracovávána litím, foukáním, nebo lisováním. Český sklářský průmysl má světovou pověst zejména ve výrobě křišťálového skla, uměleckého skla a korálků. Z taveného křemene se lisováním vyrábí křemenné kelímky a misky, které odolávají teplotě až 1200C, křemenné trubky na termočlánky a lampy horského slunce. Některé odrůdy křemene jsou známé drahokamy. Kromě průzračného křišťálu (marmarošské diamanty), ze kterého se zhotovují hranoly na optické přístroje jsou to četné obarveny odrůdy: žlutý citrín, hnědá záhněda, růžový růženín, fialový ametyst, červený karneol, černý Morión. Z amorfních odrůd křemene je to pazourek, ze kterého prvobytný člověk zhotovoval nože, sekery, hroty šípů a kopií i křesadla. Polodrahokamů odrůdy: opály, acháty, chalcedon, onyx, sardonyx a jiné dodávají ložiskům jemných měřicích přístrojů a hodinek trvanlivost.

 

Sloučeniny
S uhlíkem se křemík slučuje na karbid křemíku - karborundum. Pro svou tvrdost se používá jako technický brousící a leštící prostředek a pro vysokou teplotu tání a velký elektrický odpor je vhodný pro výrobu silitových tyčinek pro odpory do elektrických pecí. Ze slitiny hliníku s křemíkem Siluminu se vyrábějí rychlostní skříně a hlavy valcoc a motorů.

 

Ze sloučenin křemíku se v domácnosti používá křemičitan sodný - vodní sklo na konzervování vajec. Vzdušný oxid uhličitý z něj vylučuje rosolovitou kyselinu křemičitou, která ucpe póry vajíčka, takže se nemůže kazit. Vodním sklem se impregnuje i dřevo, kulisy a opony v divadle proti ohni, je součástí sklářského tmelu a ve slévárenství se používá pro vytvrzování formovacích směsí.

 

Křemen a křemičitany rozpouští jen kyselina fluorovodíková, přičemž uniká plynný fluorid křemičitý nebo se tvoří kyselina hexafluorokřemičitá.

 

Zajímavé jsou sloučeniny křemíku s vodíkem - silany, např. monosilán a disilán jsou plyny, trisilán a tetrasilán jsou kapaliny. Jsou velmi reaktivní a na vzduchu se samovolně zapalují.

Organické sloučeniny křemíku - silikony se používají jako tlakové kapaliny v brzdách, hydraulických lisech, silikonové pryskyřice se používají při výrobě vrstevních látek, např. izolačních vrstev, ochranných laků.

 

Funkce

Křemík je potřebný pro tvorbu kostí (spolu se zinkem a mědí), pojivových tkání zdravých nehtů, kůže, vlasů, podporuje zabudovávání vápníku do kolagenové matice v počáteční fázy stavby kostí, chrání před osteroporózou. Je důležitý pro udržení pevnosti cév a hraje hlavní roly při prevenci srdečně - cévních onemocnění, chrání před lámavostí drobných cév a zvyšuje jejich pružnost.

 

Chrání před alergiemi. Kyselina křemičitá aktivuje fagocytózu ( podobně jako selen), podporuje hojení ran, léčí záněty a posiluje imunitní systém, tlumí škodlivý vliv hliníku a chrání před Alzheimerovou nemocí. Chrání před tvorbou močových kamenů a před záněty močových cest. Chrání před krvácením při léčení tuberkulózy plic a při jejich zánětech.

 

Příznaky při nedostatku
Nedostatek křemíku v organismu se může zpomalit růst, vývoj kostí zubní skloviny, způsobuje poruchy tvorby kolagenu, kostí, zdravé kůže a cév, při jeho nedostatku dochází k osteoporóze, vypadávání vlasů, lámavosti nehtů, stárnutí pokožky, ateroskleróze, ke zvyšování lámavosti a propustnosti cév včetně vlásečnic, zpomaluje se hojení ran a hnisavých ohnisek. Nedostatek křemíku urychluje stárnutí a zhoršení kvality života. Nízkou hladinu křemíku mají i lidé postižení tuberkulózou.

Nedostatek křemíku v organismu je zapříčiněn zejména nízkým obsahem křemíku v potravinách pěstovaných na půdách s nízkým obsahem křemíku, ale i průmyslovou úpravou potravin, při které se snadno vyplavitelné složky křemíku ve vodě z potravin vyplavují. Proto je třeba obsah křemíku sledovat a doplňovat.

 

Organický křemík - koloidní roztok

 

Organický křemík - koloidní roztok pro vnitřní použití
Pomáhá zvládat bolesti kloubů, zabraňovat vzniku osteoporózy a tvorbě vrásek, pokožka je hladká, zdravá a prokrvená, vlasy jsou lesklé, pružné a nevypadávají, pevnější nehty a méně křehké, regeneruje sliznici dýchacího a trávicího ústrojí.

Množství křemíku přijímaného v potravě neustále klesá. Tento pokles je způsoben moderní produkcí potravin, manipulací s vodou a její čištěním a výrobou zeleniny v hydrofobním prostředí. Proto je třeba obsah křemíku sledovat a doplňovat vhodnou úpravou jídelníčku, případně užíváním výživových doplňků. Při nedostatku křemíku v organismu se může zpomalit růst, vývoj kostí, zubní skloviny, způsobuje poruchy tvorby kolagenu, kostí, zdravé kůže a cév, dochází k osteoporóze, vypadávání vlasů, lámavosti nehtů, stárnutí pokožky, ateroskleróze, ke zvyšování lámavosti a propustnosti cév včetně vlásečnic.

/doplnky-stravy/58-organicky-kremik-power-si.html


POWER Si+ (monometylsilanetriol) na rozdíl od minerálního křemíku obsahuje ve své molekule atomy uhlíku. V takové podobě mluvíme o organickém křemíku, který je velmi snadno přijatelný lidským organismem (až 70%). Tato molekula je určitým druhem ionické kompenzátoru celého organismu, který dodává buňkám energii, aby se mohli bránit proti všem typům agresí. Zároveň u poškozených buněk dochází k obnovení pružnosti stěn, takže buňky mohou přijímat výživu a vypuzovat ze svého středu nepotřebný odpad.
Křemík z organismu začne odvádět všechno, co tam nepatří. Vyhazuje buňky přeplněné toxickým odpadem, volnými radikály, radionuklidy. Činí tak neagresivní, nenápadně a uvolňuje prostor pro tvorbu nových buněk, tedy nastartuje regeneraci. Křemík organismus vyčistí, toxiny by totiž jinak skončily v játrech nebo v ledvinách.


Organický křemík Si + je velmi účinný jako podpora při léčbě těchto problémů:
KLOUBY - je nezbytný při produkci chrupavky kloubů a zabraňuje bolestem kloubů.

KOSTI A ŠLACHY - stimuluje DNA pro syntézu kostních buněk (osteoblastů), podporuje syntézu elastanu a kolagenu, zabraňuje vzniku osteoporózy

SRDCE A CÉVY - snižuje vnitřní pórovitost výstelkových cév, což znemožňuje vznik aterosklerotických shluků, pružnost cév znemožňuje tvorbu cholesterolu. Když obsah křemíku ve spojovacím tkáni rychle klesá, je možné pozorovat snížení elasticity stěn artérií a zvětšuje se jejich propustnost.

POKOŽKU - je nezbytný při syntéze kolagenu, svým působením znemožňuje tvorbu vrásek, pokožka je hladká, zdravá a dobře prokrvená.

VLASY - způsobuje, že vlasy jsou pružné a lesklé, mají menší tendenci k vypadávání a šedé vlasy získávají svou přirozenou barvu.

NEHTY - křemík způsobuje lepší kvalitu nehtů, nehty jsou pevnější a méně křehké

SLIZNIČNÍ VÝSTELKY - regeneruje sliznici dýchacího a trávicího ústrojí (jícen, žaludek, plíce ...)

Složení: Cholinem stabilizovaná kyselina ortokřemičitá

Pomocné složky: Kyselina citronová, voda, sorban draselný
Obsah křemíku: 1500 mg/l, pH: 5,95
Obsah balení: 500 ml
Dávkování: 15-30 ml denně, nejlépe ráno na lačno

 

křemík gel

 

Organický křemík Si + gel

Křemík ve formě gelu je snadno aplikovatelný na pokožku jíž až k buňkám, kterým dodává křemík, který je velmi důležitý pro informační funkčnost každé buňky.

Dostatek křemíku v buňkách se projevuje zvýšenou pružností pokožky, snížením tvorby vrásek a zpomalením stárnutí pokožky. Gel má vynikající schopnost, rozjasnění pokožky regenerace. Tvoří účinnou složku kvalitních kosmetických pleťových masek.

Gel obsahující organický křemík je vynikající pomocník například: proti zarudnutí pleti, i na pleť se sklonem k tvorbě akné, při ošetření poškozené pokožky po celém těle, při boji s nadměrně mastnou pletí, také podporuje tvorbu přírodního kolagenu, a využívá se při hojení ran, kloubů a svalů.

 

Jak vyrobit doma , kvalitní pleťovou masku.

Smícháme ½ sáčku ,,Mladého ječmene“ s 3 až 4 ml gelu ,,Organický křemík Si+ gél“ Takto připravenou směs můžete nanést na pleť a nechat 20 minut působit. Poté opláchněte vodou. Pokožka bude hebká, napnutá a vláčná.

 

Složení: monometylsilanetriol, natrium-karboxymethyl-celulóza, destilovaná voda, sorban draselný, kyselina citronová, glycerin, rostlinné extrakty Pelargonium asperum, Cedrus atlantica, Helichrysum italicum.

 

Složení gelu je velmi bohaté na účinné látky, protože je obohacený rostlinnými výtažky. Aplikuje se lehkou masáží na postižené místo podle potřeby (i několikrát denně). Může vyvolat mírné krátkodobé zarudnutí, to však po krátké době ustoupí.

 

Kompletní specifikace

  • Zlepšuje a zpevňuje ("zahušťuje") prořídlé, slabé a křehké tkáně

  • Působí proti stárnutí podpůrných tkání - kůže a podkoží (vrásky, povadlá a matná pokožka) cévy, kosterní a svalová soustava, sliznice žaludku a střev

  • Zlepšuje stav kůže - akné, vyrážky, ekzémy, opary, lupenka, zpevňuje pokožku na bércích a kotnících u diabetiků, čímž předchází vzniku bércových vředů

  • Posiluje stav vlasů a vlasové pokožky

  • Pomáhá při pohybových potížích - podvrtnutí, podlitiny, namožené svaly, šlachy a jejich záněty, arthritidy, artrózy, revmatismus, demineralizace, stavy po operacích a úrazech

  • Ochrana cév - těžké nohy, křečové žíly, sklony k zánětům žil, tvorba modřin, praskání cévek, krvácení z nosu

 

Jaký je rozdíl mezi minerálním a organickým křemíkem?

Minerální křemík je po kyslíku druhou hlavní složkou zemské kůry. Nalézá se v četných skalách, v žule, jílu. Je obsažen i v potravě, ale naše tělo není schopno jej přeměnit v organický křemík (takový, který by byl organizmem asimilován), takže do organizmu není vstřebáno ani nepatrné množství.


No template found for module gpwebpay