BENTONIT – AZTÉCKÁ HLÍNA

 

Bentonit je hornina vznikající z čediče. Je charakteristická vysokým obsahem jílových minerálů. Bentonit má velmi dobrou absorpční vlastnost a vysokou schopnost výměny kationtů. Jedná se o reziduální a nepřemístěnou jílovitou horninu. Bentonit je tvárná hornina, typickou vlastností je, že při styku s vodou intenzivně bobtná. Světové zásoby bentonitu jsou odhadovány na více než 1400 milionů tun a počítá se s objevem dalších lokalit.

 

 



 

Historie

Historie bentonitu sahá až do daleké minulosti, kdy jihoameričtí indiáni - kmene Aztéků využívali tento přírodní dar pro jeho všeobecné léčivé účinky pro lidský organismus. Bentonit se od pradávna využíval v léčitelství jako látka neutralizující jedy a otravy, ale i jako jedinečný kosmetický přípravek na zkrášlování pokožky aztéckých žen. Anebo na léčení  kožních nemocí se z něho připravovali různé zábaly (zábal proti plísni, na atopický ekzém, psoriázu, lupénku apod....). Aztécké ženy často využívali bentonit na zkrášlování své pokožky, jejich pokožka tak zůstavala mladistvá a svěži, vláčná a hebká. Dělali jsi z hlíny různe masky na tvář zábaly pro celé tělo i vlasy. Jihoamerické indiánky svou krásou okouzlili také španěle, kteří Ameriku v pozdější době kolonizovali. Staří jihoameričtí indiáni proto nazývali Bentonit zázračnou hlínou.

 


Evropská historie Bentonitu se začala psát až v 19. století, kdy Evropa znovuobjevila jeho blahodárné účinky pro lidstvo.  Kolem roku 1881 byla nalezená ložiska v USA ve Fort Bentonu a od té doby se začal používat název bentonit. Největší rozvoj bentonitu ve využití však nastal až od poloviny 20. století. Postupně se bentonit začíná využívat v chemickém i potravinářském průmyslu, v kosmetice a léčitelství. Bentonit se i v Evropě používal například i jako jedinečný kosmetický přípravek na zkrášlování pokožky, nebo proti plísňový zábal a zábal proti různým kožním nemocem.

 

Bentonit a jeho využití

Bentonit je možné použít zvenku jako obklady, zábaly, masky a nebo koupele pro starostlivost o vlasy a pleť. Na vnitřní užití je prospěšný nejvíc při trávicích problémech (zácpě, nadýmání, pálení žáhy) a detoxikaci organizmu. Na tělo má alkalizující účinky a při správném dávkování udržuje příznivou střevní mikroflóru.

 

Bentonitový prášek se běžně prodává jako výživový doplněk. Je potřeba si však dát pozor na typy bentonitu – (draselné (K), sodné (Na), vápenaté (Ca) a hlinité (Al) bentonity. Na- bentonity nejvíc nabobtnávají, zatím co Ca- bentonity nenabobtnávají vůbec.

 

Na trhu jsou běžně dostupné obě verze – SODIUM bentonite powder i CALCIUM bentonite powder. SODIUM bentonite powder je hlavně na zevnější použití. Na vnitřní použití je vhodnější Ca- bentonit – CALCIUM bentonite powder. Před vnitřním použitím se raději poraďte ze svým lékařem. Kvalitní bentonit má vysokou koncentraci minerálů, včetně oxidu křemičitého, vápnika, hořčíka, sodíka, železa a draslíku. Je šedé a nebo světlo-zelené barvy, bez zápachu a nezanechává skvrny.

 

Bentonit se využívá v chemickém i potravinářském průmyslu. Taky v kosmetice a léčitelství. Používá se na čištění vod.

- Domácí chovatelství – vyrábí se podestýlka pro domácí zvířata tzv. kočkolit (váže vlhkost)

- Čištění vod – sorbent ropných nečistot těžkých kovů (váže nečistoty, těžké kovy ...)

- Keramika - plastifikátor (zlepšení plastických vlastností materiálu)

- Farmaceutika – plastifikátor při výrobě mastí, krémů, prášků a léčiv

- Zemědělství – zúrodňování lehkých písčitých půd, které jsou příliš propustné

- Potravinářství – čištění, odbarvování a stabilizace rostlinných a živočišných tuků a olejů

- Při výrobě nápojů – čeření vín, moštů, při stabilizaci piva a při čištění cukerných šťáv

- Živočišná výroba – využívá bentonit např. jako pojiva při výrobě granulovaných krmiv

 

Vlastnosti bentonitu

- čistí, zjemňuje, posiluje, váže na sebe nečistoty a škodlivé látky a taky hydratuje pokožku

- je preventivní opatření k léčbě dermatitídy, kožních vyrážek, skvrn a zarudnutí nebo podráždění pokožky

- je jediněčný protiplísňový prostředek

- zklidňuje a zjemňuje pokožku, obnovuje její přirozenou pružnost, PH a přisívá k její regeneraci

- bentonitový kosmetickýzábal je velmi příjemný a účinný, při niž dojde k uvolnění nečistot, toxinů, bakterií z kůže, toxických nebo škodlivých látek, zlepšení kloubů, atd …

- bentonit díky silným absorbčním vlastnostem dokonale čistí póry a redukuje kožní maz a dodává kůži matný vzhled

- má mírné bělicí vlastnosti

- bentonit urychluje hojení a brání aktivaci a rozmnožení bakterií v pórech pokožky

 


Zevní užití Bentonitu

Co se týče možnosti zevního užití, tak bentonit je často hlavní složkou obkladů, jílových masek a masek na obličej. Pravidelné užívání ve formě obkladů může pomoci při léčbě: Artritidy, akné, plísní na nohou, modřin, monoklů, vředů, popálenin, kůže spálené od slunka, celulitidy, oparů, řezných ran, opruzení z plenek, bolesti ucha, ekzémů, bodnutí hmyzem, zanícených zarostlých nehtů na nohou, plísní nehtů, podráždění kopřivou, odřenin, vyrážek, pásového oparu, výronů, boláků a ran, které se nehojí.

 

Jak připravit Bentonit pro zevní užití ?

Smíchejte bentonitový prášek s vodou tak, aby se vytvořila gelová hmota o konzistenci hořčice.

Pokud chcete využít sací schopnost bentonitu jako například v případě včelího bodnutí, bodnutí od komára, kousnutí od pavouka, vředů, popálení kopřivou atd., aplikujte gelovou pastu přímo na kůži. Pokud bentonit nebude ničím přikryt, zaschne. Při jeho usychání ucítíte, jak bentonit pokožku saje a táhne.

Chcete-li využít napínací účinek bentonitu jako třeba při aplikaci obličejové masky pro léčbu akné, pupínků či menších řezných ran, nechejte bentonit na pokožce do doby, než téměř – ale ne úplně zaschne a poté jej smyjte.

Jestliže chcete využít chladící a zklidňující efekt bentonitu, například pro léčbu spálenin, odřenin či modřin, překryjte bentonit plastovým obalem a nebo mokrým ručníkem, tak aby bentonit nezasychal a nechte v klidu cca. 20–30 min. Bentonitový zábal odstraníte jednoduše – stačí za jemného drhnutí umýt vodou.

 

Tentýž bentonitový zábal neužívejte více jak jednou. - Jíl lze užívat taky jako tělový pudr či zásyp. Například při říznutí do prstu krev zastavíte a ránu umrtvíte tak, že prst pořádně obalíte vrstvou práškového bentonitu. Jakmile přestane krev prosakovat, opatrně zakryjte poraněné místo potravinovou fólií a nechte v klidu 30 min. Ucítíte jak se rána zklidňuje a přestává bolet. Po 30 min. ránu omyjte a nalepte na ní náplast.

 

Vnitřní užití Bentonitu

Při vnitřním užití slouží bentonit k detoxikaci zažívacího systému, odstranění střevních parazitů, posilnění imunitního systému a k potlačení volných radikálů.

 

Také napomáhá k odstranění těžkých kovů z organizmu a usnadňuje detoxikaci jater. Bentonit posiluje a podporuje činnost všech orgánů a systému v těle, díky čemuž se můžete uzdravit zcela přirozeným způsobem. Stačí být trpělivý.

 

Běžná onemocnění a potíže, s jejichž léčbou může vnitřní užití bentonitu pomoci: Pálení žáhy, alergie, senná rýma, celiakie, zácpa, průjem, úplavice, detoxikace, zbavení těžkých kovů, otrava jídlem, Helicobacter pylori, hiátová kýla, syndrom dráždivého tračníku, menstruační křeče, parazité, Crohnova choroba, rotavirus, bolest žaludku, střevní chřipka, cukrovka, vředy.

 

Jak připravit bentonit pro vnitřní užití ?

Bentonit lze užívat jednou či dvakrát denně, při jídle nebo bez něj, dle toho, jak Vám bude vyhovovat lépe. Nechte usadit 1 vrchovatou lžičku bentonitového prášku ve sklenici studené vody nebo džusu, stačí 10 min na to, aby se prášek hezky „rozbahnil“ a nebyl hrudkovitý. Zamíchejte a můžete vypít. Ihned zapijte další sklenicí vody.

TIP: Pokud máte možnost nechat sklenici s bentonitovým práškem stát na slunečném místě, učiňte tak, protože prášek do sebe natáhne Vitamín D ze slunečných paprsků. I když neexistuje žádný laboratorní důkaz o tom, že Bentonit je účinný při léčbě jakéhokoliv vnitřního onemocnění, lidé, kvůli jeho chladivým účinkům, používají bentonit po jídle pro zmírnění pálení žáhy.

Konzumace bentonitu večer a nalačno přináší úlevu od vředů. Někteří lidé tvrdí, že schopnost bentonitu absorbovat vodu má příznivý vliv při léčbě zácpy. A právě proto, že absorbuje vlhkost, také pomáhá při průjmech.

 

Pokud užíváte Bentonit poprvé

Pokud začínáte užívat bentonit k vnitřnímu užití zcela poprvé, nepospíchejte. Ze začátku užívejte ¹/₃ čajové lžičky denně a pijte hodně vody. Během druhého týdne užívejte ⅔ čajové lžičky a propracujte se až k 1 lžičce bentonitu denně. Tento postup minimalizuje „léčivou krizi“, kterou vaše tělo bude procházet, zatímco bentonit bude váš organizmus čistit a detoxikovat.

 

Při míchání bentonitu s vodou používejte POUZE dřevěné, keramické nebo skleněné potřeby. NIKDY nepoužívejte kovové nebo běžné plastové materiály. Jelikož bentonit působí jako „magnet“, natáhne do sebe kovové a plastové částice z těchto materiálů, kvůli čemuž bude bentonit následně neaktivní a zcela k ničemu.

 

 

Návod na detoxikační pleťovou masku z bentonitu

Z bentonitu se dá připravit úžasná pleťová maska. Má čistící a detoxikační účinky, které jsou pro naše tělo prospěšné jak zvenku tak i zevnitř. Tato maska je velmi vhodná pro často namáhanou pleť (každodenní make-up, také když používáte mnoho kozmetických přípravků, aknózní pleť, problematická a mastícíse pleť). Bentonit při použití na pokožku pomůže vytáhnout nečistoty z pokožky a absorbuje je. Tato skvělá vlastnost Bentonitu Vám vyčistí Vaší pleť jemně, dokonale ale co je nejdůležitější jen  na přírodní báze, což Vaše pokožka určitě ocení.

Co budete potřebovat:

- 2 polévkové lžíce Bentonitu

- 1 čajovou lžičku kokosového oleje

- ½ polévkové lžíce medu

- šťávu z ½ citrónu

Postup: Všechny suroviny smícháme dohromady a a aplikujeme je na čistou umytou tvář. Necháme 10 min. Působit a nakonec opláchneme čistou vodou. Používáme podle potřeby raz za měsíc a při mastní pleti můžeme i častěji.

 

Návod na detox na vlasy a vlasovou pokožku

Bentonit zanechá vaše vlasy čisté, lesklé a plné objemu. Co je nejlepší čištění brobíhá zase jenom na přírodní báze a skutečně si na sebe nedáváte žádnou chemii. Bentonit je správnou volbou pro jemné nebo přirozeně mastné vlasy. No určitě doporučuji vyzkoušet i pro jiné typy vlasů, protože recept si můžete jednoduše přizpůsobit. Já osobně si dělám dvě verze: tekutější a hustější. Používám podle své nálady :-)

Co budete potřebovat:

- bentonitový prášek

- čistou teplou vodu a nebo odvar z různých bylinek kopřiva, heřmánek, rozmarýn (postačí kvalitní neslazený bylinný čaj)

- jablečný ocet (cca 1 lžičku na šálek vody nebo odvaru) - čistý gel aloe vera (volitelné, ale doporučuji)

- pár kapek esenciálního oleje (také volitelné)

- panenský kokosový olej (volitelné – pokud ale máte přirozeně mastné vlasy, tak olej vynechejte)

 

Postup: Bentonit smíchejte s výluhem z bylin a nebo s teplou vodou a jablečným octem.

Důležité: Při styku s kovem se zničí účinnost bentonitu. Míchejte s vodou ve skleněné nádobce zakryjte rukou a třepáním anebo pomocí dřevěné metličky.

Množství regulujte podle toho jakou chcete mít konzistenci: tekutější a nebo krémovitou. Ze začátku se budou dělat hrudky, proto doporučuji nechte odstát cca 2 hodiny a pak pokud je potřeba dolít vodu a vymíchat do hladka. Přidejte volitelné ingredience – lžičku kokosového oleje, lžičku čistého aloe vera gelu a esenciálního oleje. Promíchejte.

Skladujte ve vzduchotěsné nádobě max. 1 týden. Nanášejte na mokré vlasy od kořínků až po konečky. Jemně vmasírujte a nechte působit 10 minut. Potom důkladně opláchněte teplou vodou.

 

TIP: Do bentonitového bláta přidejte lžící kokosového oleje a vmasírujte do celého těla. Pokožka bude nádherně jemná a vláčná. Není potřeba jí už krémovat.

Bentonitové bláto je vhodné také jako zábal na pokožku.

 

Bentonitové bláto je úžasné i jako super čistící maska pro aknózní a mastnou pleť. Použijte základní recept uvedený nahoře, nechte působit 15 minut a umyjte.

 

Bentonit na kožní plísně

Bentonit je výborný i na kožní plísně. Návod je velice jednoduchý. Bentonit smíchejte půl na půl s kokosovým tukem. Směs zlehka naneste na postižená místa nechte působit. Postup opakujte nejméně jednou za 8 hodin. Při tomhle postupu by jste se měli plísní zbavit asi během 3 dnů, bez ohledu na to, kde jsou.

 

autor: Iveta


No template found for module gpwebpay