Česnek - co o něm ješte nevíte

Česnek nemá pouze silnou vůni, ale i zázračnou moc. Pomáhá chránit před srdečně-cévními chorobami či dokonce před rakovinou. Dnes na něj vědci nedají dopustit zejména v období chřipky. Nejnovější výzkumy mu přidávají stále další a další léčivé účinky .


 

Již v minulosti se česnek a jeho účinky vysoce cenily přesto, že pro jeho pach ho nazývali také ,,smradlavou růží". Zaujal natolik, že se stal nejen osvědčeným léčebným prostředkem, ale vstoupil i do mýtů a legend.

 

Nejstarší antibiotikum... Proč jsme na něj zapomněli???

Česnek kuchyňský (Allium Sativum) se používal již před 5000 lety jako potravina i jako lék. Starověcí Řekové ukládali česnek na kopy kamení při křižovatkách cest jako večeři pro bohy. Ve starověkém Egyptě se na česnek odvolávali při skládání přísah a věřili, že odhání štíry. Přidávali ho také do jídla otrokům, pracujícím na stavbě pyramid, aby zlepšili jejich fyzickou sílu. V období vlády faraona Tutanchamona jste si mohli koupit zdravého otroka mužského pohlaví za 7,5 kg česneku.

 

 

Česnek se zmiňuje i v Bibli (v knize Numeri), rovněž v Talmudu, protože starověcí Židé věřili, že utišuje hlad, dává pleti barvu, zlepšuje cirkulaci krve, zabíjí parazity, udržuje teplotu těla a povzbuzuje lásku. Česnek se měl konzumovat v pátek, tedy před milováním o sabatu.

 

Římané, podobně jako Řekové, ho hojně používali při přípravě pokrmů, ale šířit kolem sebe jeho zápach bylo nepřístojné. Takto "poznamenán" člověk například nesměl vstoupit do chrámu. Muslimská legenda říká, že na místě, kde šlápl Satan pravou nohou, vyrostla cibule, kde šlápl levou, česnek.

 

Pověry o česneku se tradují i u nás. Lidé si jím potírali čela, spánky a brady, aby se ochránili před kouzelníky, vlkodlaky a upíry. Do domu, jehož dveře byly potřené česnekem, nevkročilo nic špatného. Léčil neštovice, lepru i mor. Nebyly to však jen mýty, které způsobily, že česnek se dostává do pozornosti již několik tisíciletí. Naši předkové dávno poznali, že šťáva z čerstvě rozmačkaného česneku smíchána s vodou zabraňuje infekci ran. Tento recept se spolehlivě používal i během 2. světové války. Česnek přinášel užitek i při léčbě lepry a moru. Pacientům s neštovicemi se podával speciálním způsobem - nakrájený na malé kousky a zabalený v plátně se přikládal na chodidla.

 

 

Dodnes z něj bylinkářky připravují osvědčený lék na onemocnění dýchacích cest - česnekový sirup. Česneková šťáva a česnekové mléko (česnek vyvařený v mléce) účinkují proti střevním parazitům. Lidové léčitelství zná i jeho příznivý vliv na revmatismus či epilepsii.

 

Jak je vidět, česnek rozhodně nelze nazvat na poli medicíny nováčkem. Avšak až v 19. století se o něj začali zajímat vědci. Průkopníkem byl Louis Pasteur, který v roce 1858 zjistil, že česnek zabíjí bakterie, působí proti 23 druhům bakterií, mimo jiné proti salmonele a stafylokokům. Další studie jeho objev nejen potvrdily, ale přinesly nové vzrušující poznatky, česnek snižuje hodnotu "špatného " cholesterolu v krvi, čímž redukuje riziko srdečního infarktu a cévní mozkové příhody, snižuje krevní tlak, chrání před onkologickými onemocněními, omezuje srážlivost krve a působí jako přírodní antibiotikum (proti bakteriím) a antimykotikum (proti kvasinkám a jiným houbám), povzbuzuje imunitní systém aktivací bílých krvinek - makrofágů a pomocných T - lymfocytů, odporuje také vylučování žluči ze žlučníku. Klíčem k tajemství univerzálního využití česneku je jeho složení. Kromě sloučenin síry, které jsou jeho nejdůležitější součástí a odpovídají za jeho typický zápach, obsahuje vitamíny A, B a C, stopové prvky a důležité aminokyseliny.

 

Během dvou světových válek bylo po česneku velká poptávka jako po antiseptickém prostředku. V první světové válce britští lékaři ředili šťávu z česneku vodou a používali ji přímo na rány, aby zabránili infekcím. Po objevení penicilinu se česnek jako antiseptikum používal méně, ale protože během druhé světové války byl penicilinu akutní nedostatek, lékaři Rudé armády se spoléhali na česnek v takové míře, že se stal známým jako "Ruský penicilin".

 

Na co všechno se hodí?

Vědci z celého světa se shodli, že česnek díky vysokému obsahu allicinu blahodárně ovlivňuje naše srdce i cévy. Allicin má totiž kromě česnekového zápachu na svědomí právě to, že tělo očistí od škodlivých látek. Pročišťuje krev, snižuje její srážlivost a rozpouští v ní sraženiny. Takto odlehčí cévy, které pak méně podléhají riziku infarktu či mrtvice. Snižuje tlak, hladinu "špatného" cholesterolu a prokrvuje mozek, díky čemuž se dokážeme více soustředit a více si zapamatujeme. Po ruce by ho měli mít i cukrovkáři. Česnek totiž dokáže regulovat hladinu cukru v krvi. Kromě toho je silným antioxidantem. Je bohatý nejen na sloučeniny síry, vitaminy, jód, draslík, sodík, vápník a železo. Zmíněné minerální látky brání buňkám, aby se v těle měnily na zhoubné - rakovinotvorné. Vědci zatím dokázali úspěch v oblasti rakoviny jícnu, žaludku a tlustého střeva. Podmínkou je samozřejmě jíst česnek pravidelně.

 

Proti vysokému tlaku a žaludečním potížím

Příprava: 20 stroužků česneku, šťáva ze 3 citronů, 1 l převařené vody a med. Stroužky česneku oloupejte a pomelte. Přidejte k nim citronovou šťávu a vše zalijte převařenou vychladlou vodou. Vzniklou směs nechte přes noc vylouhovat, druhý den ji přeceďte a dochuťte medem. Užívejte každé ráno a každý večer jednu polévkovou lžíci.

 

Proti cholesterolu a ke zlepšení krevního oběhu

Vemte si 3 citrony, 3 paličky česneku, 1,5 l vody. Do velkého porcelánového hrníčku vymačkejte citrony, přidejte rozdrcený oloupaný česnek a vše zalijte půl litrem vody. Přikryjte ubrouskem a nechte stát 24 hodin. Přeceďte, přilijte litr vody a přelijte do uzavíratelné lahve, která se vám vejde do lednice. Každé ráno užívejte jednu štamprli.



Záněty a jiné potíže

,,Ruský penicilin" pod tímto názvem si pamatují česnek naše babičky. Jeden rozmačkaný stroužek česneku se totiž vyrovná jedné dávce antibiotik. A tak není divu, že léta našim předkům stačil na boj proti jakýmkoli zánětům v těle. Řídili se heslem ,,vše je na něco, ale česnek je na všechno". Česnek nás ochrání před běžnými virovými onemocněními, jako je chřipka nebo před nachlazením.

 

Proti kašli 

Budete potřebovat: 4 stroužky česneku, 1 l mléka, med. Česnek oloupejte, v mléce uvařte doměka a podle chuti oslaďte medem. Vzniklý sirup užívejte každou hodinu v množství jedné čajové lžičky.

 

Menstruační problémy

I česnek může být schopen kontrolovat některé z nepříjemných menstruačních příznaků, včetně silného krvácení a bolesti. Používejte česnek těsně před začátkem menstruačního cyklu. Umixujte stroužky česneku s teplým mlékem. Pokud netoužíte po jeho aromatické chuti, vezměte si česnekové doplňky výživy, které jsou bez zápachu.

 

Krásná pleť

Drahé krémy či luxusní kosmetika na pleť? Jestli na ně nemáte peníze či nechcete zbytečně utrácet, stačí zajít do zeleniny pro česnek. Poslouží totiž stejně dobře. Stav Vaší pleti vyřešíte rychleji a efektivněji, když dodáte tělu potřebné látky zevnitř.

Česnekové mléko - nejlepší na udržení krásné pleti. Suroviny: 200 ml mléka, 2 stroužky česneku, k varu přivedeme šálek mléka, vroucí tekutinu nalijeme na dva rozetřené stroužky a necháme 15 min odpočívat. Užíváme teplé, jeden šálek a jednou týdně na lačno.

Česneková šťáva pro mladou pleť, připravte si suroviny: 24 citrónů, 300g rozetřeného česneku. Šťávu a česnek smícháme a necháme louhovat v otevřené nádobě, pouze přikryjeme gázou. Po 30-ti dnech scedíme. Každý večer vypijeme půl sklenice vody s polévkovou lžičkou tohoto elixíru.

Česneková pleťová maska – vemte 2 stroužky česneku, 1 papáju, 1 lžíci medu, 1 lžíci bílého jogurtu. Rozmixujeme plátek papáji se dvěma stroužky česneku a medem a přidáme lžičku jogurtu. Masku naneseme na pleť, stejně jako krém, půl hodiny necháme působit, opláchneme vlažnou vodou. Tato maska zjemňuje a posiluje pleť a je ideální na akné, má hojivé účinky, urychluje regeneraci pleti. Aplikujeme dvakrát týdně vždy večer. Je vhodná pro všechny typy pleti.

 

Opálená pleť 

Česnek podporuje opálení, stejně jako ocet, jablka, kiwi, ředkvičky, broskve, hlávkový salát, rajčata, meruňky, melouny, ostružiny a mrkev.

 

Silné nehty

Česnek se doporučuje jíst také, když se na nehtech objeví podélné rýhy, je to známka nedostatku železa. To česnek zvládne spravit. Také si můžete jednou týdně na 15 minut nehty ponořit do olivového oleje s jedním rozemletým česnekem.

 

Proti bolesti zubů

Pokud vás bolí zuby, oloupejte několik stroužků česneku, na mírném ohni je propečte a rozmačkejte na kaši. Tu ještě horkou přiložte na tvář.

 

Proti bradavicím, oparům a plísním

Oloupané stroužky česneku rozmačkejte, přiložte na ránu, zavažte a nechte působit po dobu několika hodin.

 

Jak na padání vlasů s česnekem

Jsou balzámy na vlasy nebo kúry proti vypadávaní neúčinné? Vyzkoušejte obyčejný česnek. Příprava vodičky na vlasy:10 g česneku, 500 ml lihu nebo vodky. Nasekáme 3 stroužky a necháme 3 dny louhovat v půl litru vodky či lihu, poté scedíme a uskladníme ve skleněné lahvi. Vatičkou naneseme před spaním a necháme přes noc působit, následující den si hlavu umyjeme. Nebo několikrát týdně, před použitím šamponu, promasírujte pokožku vlasů touto vodičkou.

 

Kolik ho sníst?

Odborníci doporučují alespoň 2 stroužky česneku denně. Pokud se vám zdá dávka příliš velká, poradíme Vám, jak česnek nenápadně propašovat do jídelníčku. Používejte jej spolu s kořením. Podpoří chuť masa, těstovin, salátů. Je jedno, jestli ho sníte syrový, vařený nebo pečený - jeho léčivou sílu to neovlivní. Pokud jde o vůni, nejméně jí má čerstvý česnek. Poznáte ho podle měkké slupky. Čím je sušší, tím je česnek starší a aromatičtější.

Česnek patří k léčivům s karminativním účinkem, to znamená, že je vhodný při nadýmání a plynatosti. Povzbuzuje střevní činnost a potlačuje kvasné procesy ve střevní mikroflóře. Česnek je také zdrojem vitaminu U, jehož nedostatek vede ke vzniku žaludečních a dvanáctníkových vředů. Každý organismus je však jiný, proto ti, kteří se léčí na závažné onemocnění zažívacího traktu, by si neměli česnek ordinovat sami, ale poradit se s odborníkem. Česnek stimuluje činnost žaludku, pomáhá tlustému střevu a povzbuzuje vylučování žluči do dvanáctníku, lidem s citlivějším trávením může uškodit.

Kolik syrového česneku může denně sníst průměrný dospělý člověk a kolik ho může sníst najednou, aby si neublížil? Podle lékařky by se denní dávka měla pohybovat okolo pěti až deseti gramů, což je jeden až dva stroužky. Už půl stroužku denně například sníží cholesterol o deset procent. Během chřipkového období si můžete dopřát i tři až čtyři stroužky. Názory se však různí, jsou autoři, kteří doporučují jíst více než deset stroužků denně. Tehdy je vhodné česnek konzumovat spolu s celozrnným chlebem. Ale dávku dvacet stroužků za čtyřiadvacet hodin bychom už nedoporučovali překročit.

 

 

Jak česnek jíst?

Pokud česnek jíte pravidelně, nemusíte se obávat ani rakoviny žaludku a tlustého střeva, protože riziko těchto zhoubných onemocnění snižuje až o třetinu v porovnání s těmi, kteří česnek jedí minimální nebo vůbec. Jak však česnek správně konzumovat, aby nebolel žaludek? Nejjednodušší je konzumovat jej jako doplněk stravy v kapslích. Pokud ale dáváte přednost čerstvému česneku, tak jej nadrobno posekáme jeden nebo maximálně dva stroužky česneku a necháte je pár minut odstát. Dobré je zalít pokrájený česnek extra panenským olivovým olejem, který překryje i zápach, nebo sníst ho se lžičkou medu či s plátkem celozrnného chleba. Proti zápachu z úst pomůže i šálek čerstvého mléka nebo petrželka. Česneková vůně se šíří dechem i pokožkou. Česnekový dech zmírní plátek citronu, česnekové menu zapijte sklenicí mléka nebo si dopřejte čokoládovou kostičku, kterou nechte na jazyku pomalu rozpustit, také žvýkání už jednoho zrnka kávy zmírní česnekový pach.

 

Čínský česnek, nebo je to Český česnek?

Přestože se u nás česneku daří, většina z nás možná nevědomky kupuje pouze česnek vypěstovaný v Číně. Působení česneku je přirozeně ovlivňováno jeho kvalitou. Stroužky, které jsou vysušené, shnilé nebo "jen" bez typické silné vůně či chuti, se pro uvedené recepty nehodí. Bohužel se v nabídce obchodů objevuje stále často. Jedná se většinou o česnek z dovozu, konkrétně z Číny (k mání je u nás i česnek ze Španělska a Nizozemí, ale jedná se pouze o přeprodej zeleniny vypěstované v Číně), jejíž levné nabídce nemohou naši pěstitelé konkurovat.

 

 

Jeho nepříliš dobrá kondice je způsobena silným chemickým ošetřením proti klíčení, které je nutností. Než se totiž česnek dostane z daleké Číny až k nám, uběhne až rok od jeho sklizně! Co se jeho účinnosti týče, je asi pětkrát nižší ve srovnání s česnekem českým. Česká produkce česneku odpovídá jen asi šestině jeho celkové domácí spotřeby. Pokud chce člověk česnek zdravý a kvalitní, nabízí se dvě možnosti: vypěstovat jej sám nebo si najít zdejšího pěstitele.

 

Doplňky výživy s výtažkem česneku

Ani výživové doplňky s extraktem z česneku nemusí být špatnou alternativou. Výhody a účinky čerstvého česneku, avšak bez nežádoucí charakteristické aroma a chuti to je velká výhoda zejména přes pracovní týden, když si ne každý může dovolit "vonět" v práci po česneku. Měli by jste pozornost věnovat správnému výběru.

 

Česnekový extrakt ve formě olejových kapslí umožňuje lepší využitelnost aktivních složek oproti tabletám.

 

 

Kapsle obsahují koncentrovaný česnekový extrakt bez nežádoucího zápachu čerstvého česneku, nevyvolává pálení v žaludku, přičemž jsou zachované všechny účinné látky. Doplňky výživy z česneku pomáhají zdolávat infekce, díky čemuž v období chřipek a nachlazení pozitivně ovlivňují léčbu onemocnění horních cest dýchacích, posilují imunitu a podporují také zdraví kardiovaskulárního systému, napomáhají snižování hladiny cholesterolu a triglyceridů, působí při snižování krevního tlaku, mají povzbuzující účinek na trávení. I proto se při zmíněných onemocněních indikují jako vhodná doplňková terapie.



ÚČINKY:

  • působí jako přírodní antibiotikum
  • napomáhá normalizovat krevní tlak, rozšiřuje cévy
  • chrání před záněty
  • je účinný proti bakteriím, virům a plísním
  • účinný při prevenci proti infekcím střevního systému
  • napomáhá trávení
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • zabraňuje trombóze
  • normalizuje zrychlenou srdeční činnost
  • je prostředkem ochrany proti rakovině
  • zlepšuje krevní zásobování srdečního svalu
  • usnadňuje vykašlávání hlenu z dýchacích cest



Účinná složka v 1 kapsli:
Česnekový olej 98% .......... 5mg

Obsah balení: 100 kapslí
Dávkování: 1 kapsle denně

 

Tento produkt zakoupíte v našem e-shopu ZDE.


No template found for module gpwebpay