Jak se stát stále šťastným člověkem

Každý z nás prožíváme někdy dny zalité sluncem, dny plné radosti a pohody. Ale přijde i období smutné a neradostné či dokonce zoufalé. Nálady a pocity se v nás často střídají jako to aprílové počasí!

Pocity úzkosti i radosti se rodí převážně v našem mozku a jsou ovlivňovány především tvorbou a množstvím endorfinu, serotoninu a dopaminu. Jsou to takzvané naše hormony štěstí.

Šťastný, radostný a veselý člověk zažívá opojný pocit na těle i na duši díky těmto látkám. Příjemný stav, kdy hormony štěstí nám vytvoří dokonalou kulisu naší přítomnosti. Takové radostné smíření se sebou samým a i s celým vesmírem. Zkrátka je nám dobře na světě a přejeme si aby nám byla tato chvíle zachována co nejdéle.

Ale bohužel přijdou i dny neradostné, smutné, nešťastné, které někdy trvají jen chvilku, ovšem někdy protrpíme celé dny a dokonce i celé týdny. Nic se nám nedaří, všechno je jinak než bychom si přáli a na co sáhneme tak pokazíme. Takto to vidíme alespoň my ze svého žalostného a negativního úhlu pohledu. Máme totiž ,,depku“ jako hrom! Co s ní a jak se ji co nejrychleji zbavit?! V poslední době odborníci na duši vybádali, že negativní zážitky a prožitky se dají v našem mozku přetavit na skvělou životní zkušenost. A že právě tyto nepříjemné a zdrcující chvíle nám mohou pomoci nejvíce v našem duševním a duchovním růstu.

Proto je totiž nutné si uvědomit takovéto negativní myšlenky a zkusit je přeprogramovat tak, aby neovládali náš život. To je zjednodušená charakteristika pro terapii s názvem EFT. Tuto EFT techniku emoční svobody, kterou využívá naše podvědomí, uvedl do praxe v posledních letech Gary Craig. Využívají se při ní naše vizualizace, pozitivní afirmace a proces odpouštění. Známý a úspěšný současný psycholog Dan Gilbert zase zavedl pojem „Vytvořené štěstí“. Tento autor knihy „Škobrtnutí o štěstí“ v ní tvrdí, že náš psychologický imunitní systém může zajistit abychom se cítili opravdu šťastni i když se vše nedaří tak, jak jsme si přáli. Podle jeho metody stačí si jen vytvořit v mozku pocit klidu a spokojenosti a pak nás štěstí rádo a brzy navštíví. Jeho studie poukazuje na to, že jakýkoli zdánlivě neřešitelný problém v našem životě se po čase může jevit jako nová zkušenost, nový začátek. A tak i bolestná vzpomínka se stává pozitivním impulzem na naší životní cestě a ta nás může obohatit o pocit, že jsme to dokázali. Pokud tento pocit překonání sebe sama dokážeme přijmout jako přirozené štěstí a začneme si ho opečovávat, může se stát naší každodenní součástí. Začneme si všímat a vyhledávat osoby podobně laděné a tím si i naše vytvořené vnitřní štěstí ještě umocníme. Naše přirozené štěstí se začne rozmnožovat.

Pro udržení tohoto šťastného stavu je ovšem potřebných i několik jiných důležitých faktorů.

V dnešním světě je totiž nutná a pro náš dobrý pocit i důležitá - finanční nezávislost. Jestliže člověk není rentiér nebo jinak nečekaně zbohatlý jedinec, tak si musí nějak vydělávat na své potřeby a živobytí. Většinou je to usilovnou prací. Proto je skvělé, když se nám podaří najít práci, kde nám za ni dají nejen odpovídající finanční obnos, ale která nás i těší a uspokojuje. Jestli se nám ještě poštěstí mít kolem sebe příjemné a spolehlivé kolegy, tak to je opravdová výhra.

Ke spokojenému životu patří i milující a spolehlivý partner, milenec, kamarád. Zkrátka pokud možno 3 v 1 osobě. Komu se tento sen uskuteční a vztah mu vydrží po celý život, tak to je už opravdu šťastný člověk! Sdílení radostí i starostí ve dvou je určitě pro každého z nás příjemnější. Ale nejen partnerský ale i společenský život je velice důležitý pro naši spokojenost a pocit štěstí. Nejrůznější aktivity s příbuznými, přáteli a známými nás mohou nejen potěšit, pobavit ale i ujistit, že kdybychom potřebovali pomoc, tak se máme na koho obrátit.

Dobré a kvalitní sociální kontakty jsou i podle odborníků, pro pocit štěstí jedny z nejdůležitějších. Pocit sounáležitosti a bezpečí mezi svými blízkými se nedá penězi vyvážit. Sportování a jakýkoliv přirozený pohyb vůbec nám také vyplavuje endorfiny, které jsou tak láskyplně nazývány „hormony štěstí“. Je celkem jedno jestli vyrazíme na sportovní akci s rodinou, partou přátel, nebo se sami půjdeme toulat přírodou.

A také hudba nás může pozitivně naladit a dodat nám krásnou a povznášející energii.

I jakýkoli jiný koníček, který nás těší a naplňuje. Hormon štěstí nás zaplaví i o samotě, stačí jen si ty chvíle pohody příjemně užít. Je tolik krás na světě, stačí jen se rozhlédnout a chtít je vidět, slyšet, cítit. Uvědomit si co všechno nám bylo dopřáno v našem bytí a víc se těšit z toho co jsme ve svém životě dostali a upozadit to, co se nám moc nepovedlo nebo co jsme nedostali, ztratili nebo čeho jsme nedosáhli. Během života utrpíme nejrůznější ztráty. Ať je to ztráta mládí, krásy, iluzí, partnera, zaměstnání. Ale zkusme se raději soustředit na to, co nám život dal a co právě v přítomné chvíli stále ještě máme. Pokud budeme objektivní, tak zjistíme, že těch nálezů bylo přece jen víc než těch ztrát.

Náš pohled na svět zkusme vidět optikou malého radostného dítěte, které každý den objevuje něco nového, krásného a zajímavého. Užívejme si každý další den a zkoušejme jít svému štěstí stále naproti.


No template found for module gpwebpay