Sladké usínání a snění

Spánek nám zabere přibližně třetinu života. Je jednou z nejdůležitějších potřeb našeho organismu a máme ho spojený s představou času odpočinku a příjemného nicnedělání.

Spánek je stav, kdy je tělo v útlumu a nabíjí se novou životodárnou energií. V tomto klidovém relaxačním režimu nastává změna činnosti mozku a nastupuje příjemná ztráta vědomí. Také dochází ke snížení tělesné teploty a krevního tlaku, uvolnění svalstva a zpomalení dýchání. Jak příjemný a sladký stav nevědění je zdravý spánek!

Ve spánkovém stavu prožijeme téměř třetinu života. Je však potřebné aby spánek byl kvalitní, nerušený vnějšími vlivy, nepřerušovaný a patřičně dlouhý podle individuální potřeby každého z nás.

Význam spánku -

Usínání je přechodný stav mezi bdělostí a spánkem. Stav kdy se zklidníme, zavíráme oči a začínáme pravidelně dýchat. Je to čas přípravy na spánek, který je nutný nejen pro správnou funkci myšlení, paměti, rozhodování ale i pro zrak a naše tělo celkově. V průběhu spánku totiž dochází v našem organismu k posílení růstových a ozdravných procesů a také k urychlení hojení ran.

Jestliže nám však není umožněno po delší dobu se dobře vyspat, postupně přicházejí tělesné i psychické potíže. Stává se to mnohým z nás, že zažíváme bezesné noci a ne a ne usnout. Taková dlouhá noc jednou za čas náš organismus nepoškodí. Ovšem jen tehdy pokud se tento problém často neopakuje! Bohužel v dnešním přetechnizovaném světě se problémy se spánkem stávají stále aktuálnějšími. U mnohých zvláště citlivějších jedinců jeho nedostatek nebo špatná kvalita spánku může vést k velkým zdravotním problémům. I když délka spánku je individuální (4 – 12 hodin denně), přesto je obecně pro dospělého člověka ideální 7 hodin klidného spánku denně.

Naši předci se takovými potížemi trápit nemuseli. Nespavost určitě nebyla jejich hlavní starostí. Jejich biorytmus souzněl s přirozenými rytmy přírody založenými na pravidelném střídání světla a tmy. Také kvalitní strava, zdravý vzduch a podstatně méně stresující prostředí našim předkům tolik neničilo jejich organismus ani zasloužený spánek. A po fyzicky náročném dni se většinou spolehlivě ohlásil spánek sám. Pokud však nespavost někoho postihla, sáhli po přírodních prostředcích. Přírodě rozuměli a její dary rádi a s pokorou používali jako přírodní lékárnu. Věděli že sladký a klidný spánek přichází jestliže si dopřejeme před spaním jídlo nebo nápoje, které uklidňují mysl a podporují vyplavování uklidňujících hormonů, serotoninu a melatoninu.

Toto je jen pár přírodních produktů, které používali ke klidnému a ozdravnému spánku naše babičky a dědové.

Patří sem například -

 - heřmánkový čaj – z bylinky která zklidňuje tělo i mysl

 - meduňkový nápoj – po citronech vonící večerní čaj navozuje klidný spánek

 - pivo – vitamín B a chmel v něm obsažený je také výborný přírodní prostředek na spaní

 - mléko teplé – uvolňuje látky se sedativním účinem, které uklidňují

 - med – vhodný před spaním přidat jak do teplého mléka, tak i do bylinkového čaje

 - mandle – obsahují tryptofan a hořčík, látky ideální na zklidnění organismus

 - sušené třešně – obsahují velké množství melatoninu a antioxidantů

 - ovesné vločky – pro svůj obsah spánkového hormonu melatoninu ideální ke zdravé večeři

 - lněná semínka – která obsahují látky zlepšující náladu, omega-3 mastné kyseliny

 - celozrný chléb – s medem je také skvělý pomocník co by uspávací medicína díky serotoninu

 - banány – jako sladké uspávadlo s melatoninem, serotoninem a hořčíkem uvolňujícím svaly

Jistě i nás by tito potravinový pomocníci mohli uchránit od nepříjemných probdělých nocí. Vyzkoušejte místo běžného prášku na spaní, recept našich přírody znalých a moudrých předků. Vždyť kdo z nás netouží po sladkém, klidném a dlouhém spánku?!

Kvalitní spánek přináší úlevu, odpočinek, zdraví a dobrou náladu po probuzení. Opakem je dlouhodobá a chronická nespavost, noční můry a děsy. Tyto neřešené problémy vedou k vyčerpání, depresím a nejrůznějším zdravotním komplikacím. Další důvod abychom se zamysleli nad důležitostí dobrého spánkového režimu.

Mnoho lidí problém se spánkem řeší pomocí chemie. Ano, pro mnohé z nás je jednodušší sáhnout po krabičce hypnotik, než dlouze čekat hodiny na stále nepřicházející sladký spánek. Ovšem bezpečnost a nenávykovost těchto prášků na spaní výrobci zaručují jen po dobu 4 týdnů jejich užívání. No a co pak?! Je hodně důvodů proč lidé trpí nespavostí. Mezi ty nejčastější patří hlava plná starostí, problémů a nevyřešených úkolů. Večer v klidu při ulehnutí na lůžko na nás tyto myšlenky začnou útočit a naše mysl je začne řešit a my zjistíme, že spánek odešel, zůstala jen hlava plná starostí. Další z důvodů nespavosti můžou být i zdravotní potíže nejrůznějšího typu. Nečekané a neobvyklé problémy týkající se spánku a jeho průběhu by se neměly podceňovat neboť mohou signalizovat i vážnější onemocnění. Často to mohou být obtíže s centrálním nervovým systémem mezi které patří zejména Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba. Mezi nejčastější příčiny nespavosti v posledních desetiletích patří hlavě stres, špatná psychická kondice, somatické bolesti. Také časté užívání alkoholu, drog a jiných návykových látek nám spánek nezlepší. Najít a vyřešit však tu správnou léčbu nespavosti je někdy tvrdý oříšek jak pro nás tak i pro lékaře.

Nejdůležitější pravidla pro sladký spánek jsou -

 - uléhejte ve stejnou dobu po celý týden

 - lůžko používejte jen na spaní nebo sex

 - vyvětrejte intenzivně místnost na spaní

 - udržujte v ložnici dostatečnou vlhkost a teplotu

 - spěte na kvalitní matraci 

 - nemyslete před spaním na problémy

 - snažte se soustředit na příjemné věci

 - zbavte se stresu…..

Nespavost je opravdu závažný zdravotní problém, který nám může velmi komplikovat každodenní život a tak bychom jej neměli podceňovat. Proto je přímo nutné vyložit maximální úsilí pro odstranění těchto nežádoucích probdělých nočních stavů. Jistě se shodneme na tom, že spánek je jedna z nejpříjemnějších a nejsladších záležitostí v našem životě. Čas spánku je totiž časem nabíjení energie do dalšího dne. A chceme se přese cítit stále lépe a děkovat s radostí za každé nové ráno!!!


No template found for module gpwebpay