Jak často se koupat nebo sprchovat?

Současný ,,moderní“ člověk se podle odborníků nepřirozeně často věnuje očistě svého těla. Jsou jedinci, kterým nedělá problém sprchovat se třeba i několikrát denně.

Neuvědomujeme si, že lidská kůže není na takovýto očistný a sterilní přístup uzpůsobena. Že ji touto přehnanou hygienou spíše škodíme. Vždyť vlivem teplé vody ztrácí pokožka svou přirozenou vlhkost a odolnost. Vysušuje se a stává se citlivější díky četnosti omývání a také díky nejrůznějším chemickým přípravkům, které při tom používáme. Tím se také odstraní jemný mazový film, který si kůže vytváří jako přirozenou ochranu. To je jeden z nejdůležitějších důvodů, kvůli němuž přibývá problémů s naším největším orgánem – s kůží. A tak mnoho nešťastných pacientů s problematickou pokožkou se stále častěji ptá svých lékařů a nejrůznějších odborníků v tomto směru, jak toto své kožní postižení vyřešit.

Mýt či nemít své tělo? Kolikrát do týdne se tedy sprchovat, koupat? Je pro nás a naši kůži dobrá každodenní hygiena, nebo by jsme měli tuto očistu těla omezit? Jaké jsou ideální mycí prostředky na naši kůži a vlasy? Nepřeháníme to i se spotřebou kosmetických a chemických prostředků pro naši hygienu? A co naše děti? Neoslabujeme dětem i sobě přirozenou obranyschopnost každodenním častým omýváním?!

Tyto a další otázky nečekaně odstartoval před časem magazín Time. Položil totiž lékařům čtenářský dotaz: Jak často bychom se měli podle nich, odborníků, opravdu sprchovat nebo koupat? „Myslím, že většina lidí se myje až příliš často,“ říká C. Brandon Mitchell, dermatolog a odborný asistent na George Washington University. „Ideální by bylo pro naše tělo sprchu používat 1 krát maximálně 2 krát týdně. To by byla ta správná četnost koupele, pokud bychom opravdu chtěli udělat něco rozumného pro naši kůži a zdraví. Častější sprchování a vymývání pokožky ji zbavuje přirozeného mazu, vysušuje a přispívá ke stále se rozmnožujícím potížím s pokožkou.“ „Lidé si myslí, že díky častému mytí budou zdravější, ale z bakteriologického hlediska je to nesmysl,“ dodává Elaine Larsonová, expertka na infekční onemocnění z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Podle ní je přehnaná hygiena škodlivá zvláště pro osoby se suchou a problematickou pokožkou. Tvrdí, že neúměrným mytím kůži stále více vysušujeme a díky tomu do ní mohou snáze proniknout mikroorganismy, které přenáší infekce.

Je pochopitelné, že tato potřeba sprchování nebo koupání je individuální. Už také vzhledem k tomu, že se každý jinak potí, jinak fyzicky pracuje, pohybuje se v prašném prostředí nebo trpí na výraznější tělesný zápach a podobně.

A tak hygiena se posouvá na stále vyšší úroveň. Nedokážeme již žít a spokojeně fungovat ani v tomto směru jako naši předci, kteří to rozhodně s mytím těla nepřeháněly. Vždyť přehnaně čisté tělo a sterilní domácnost může být i pro nás nebezpečná. Pokud totiž odstraníme z pokožky i z bytu všechny bakterie, nevytvoří si naše tělo potřebné protilátky a máme zaděláno zase na další zdravotní problém. V posledních letech i z tohoto důvodu přibývá astmatiků, alergiků, ekzematiků a dalších pacientů vyprodukovaných díky nadužívání chemie a přehnané hygieny těla.

Proto by stálo za zamyšlení a zvážení, zda tento náš životní styl a postoj už opravdu není v některých aspektech zdraví ohrožující. A přitom někdy by stačilo tak málo – přijmout moudré rady předků, žít více v souladu s přírodou, nemýt se tak často a minimalizovat používání chemických a kosmetických přípravků.

Zkuste to, vaše tělo vám bude po čase vděčné a odmění se vám zdravější pokožkou i celým organismem. A taky vaše peněženka bude spokojenější. Vždyť kosmetické přípravky a také voda je stále dražší a její dostupnost každým rokem vzácnější!!!


No template found for module gpwebpay